Täna oli meil oma teadusprojekti esimene tund. Kuulasime Hullu Teadlase tervitust ja maitsesime tema poolt meile saadetud maitsepabereid.
Siis rääkisime maitsmiselundist - keelest. Inimese maitsmiselund keel on tugev ja paindlik lihas.
Keele suur liikuvus aitab toidul suus liikuda nii, et me saaksime seda hammaste abil peenestada. Samuti abistab keel neelamisel. Keele pinnal on palju erineva ehitusega keelenäsasid. Näsade tipus on maitsmispungad, milles asuvad tunderakud. Vaatasime, kuidas maitsmisnäsad suurendatult välja näevad.
Maitse tundmiseks on vaja sülge; söögis olevad ained peavad süljes lahustuma. Kui keel on kuiv ja sülge vähe, siis me maitset ei tunne. Kui kuivale keelele asetada šokolaad, siis inimene selle maitset ei tunne. Meiegi kuivatasime keele ära, proovisime ja veendusime, et komm oli maitseta.
Siis algas tunni huvitavam osa: lapsed said kinnisilmi maitsta 8 erinevat maitset ja pidid kirjutama lehele, kas maitse oli soolane, magus, hapu või mõru. Oh neid nägusid ja kätega vehkimist mõne maitse puhul!
Hiljem kontrollisime, kas vastused, mis paberile kirjutatud said, olid õiged. Maitsete hulgas oli magusat (mesi, moos), haput (sidrunihape), soolast (sojakaste, salsakaste, soolalahus), mõrkjat (kange sinep, tšillipasta).
Meil oli tõsiselt tublisid maitsete tundjaid - 100% õigeid maitseid!
Järgmiseks nädalaks jäi ka väike kodune töö. Kohtume juba järgmisel kolmapäeval!
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar